2017.06.30
Robert JózefiakGogle narciarskie to niezbędny element wyposażenia każdego narciarza. Chronią oczy przed mrozem, śniegiem, wiatrem i drobinkami lodu. W sklepach mamy wiele rodzajów gogli. Czasami nie wiemy co wybrać. Dlatego tutaj przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie gogli.
Jeśli na stoku nie używamy okularów ani gogli narciarskich możemy narazić oczy na wiele urazów, spowodowanych między innymi okruszkami lodu sypiącymi się spod nart osoby zjeżdżającej przed nami, czy wystającymi gałązkami. Oprócz urazów mechanicznych, ostre światło odbijające się od śniegu i wpadające wprost do naszych oczu sprzyja powstawaniu zaćmy, zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej, czy solarnego zapalenia plamki żółtej.
• Jak dobrać gogle, kiedy nosisz okulary?
Chodząc w okularach korekcyjnych, musimy zwrócić uwagę na to, aby gogle były odpowiednio duże. Tutaj bardzo ważny jest rozmiar oraz typ oprawki, w której aktualnie znajdują się szkła korekcyjne. Gogle zakładamy na okulary korekcyjne. Musimy sprawdzić, czy gogle szczelnie przylegają do twarzy i jednocześnie nie wywołują zbyt dużego ucisku. W szczególności zwróćmy uwagę na to, czy gogle zbyt mocno nie uciskają czoła, okolic oczu i nosa.
• Rozmiar gogli i płeć
Tak, tutaj płeć też ma znaczenie. Przecież w budowie twarzy mężczyzn i kobiet jest wiele widocznych różnic. Modele są określane przez producentów konkretnym symbolem. Dzięki temu w prosty sposób rozróżnimy, czy konkretne gogle są przeznaczone dla kobiet, czy dla mężczyzn.
• Czym różnią się gogle męskie od damskich?
Różnicę widać na pierwszy rzut oka. Gogle damskie są węższe, a także mają mniejszą ramę. Oczywiście w wersji kobiecej znajdziemy gogle w zróżnicowanej kolorystyce i designie.
• Idealne dopasowanie
Najlepsze gogle to takie, które są idealnie dopasowane do twarzy narciarza. Najważniejsze jest to, aby szczelnie do niej przylegały. Pomiędzy goglami a twarzą nie może być żadnych luk. Jednak musimy dobrać je tak, aby zbyt mocno nie uciskały twarzy, ponieważ z czasem zaczniemy odczuwać ból. Nie wspominając już o odciśniętej oprawie gogli na skórze. Jeśli jeździmy po stoku w kasku (co jest niezbędnym elementem zachowania bezpieczeństwa) to pamiętajmy o tym, że gogle powinniśmy dobrać również pod kask. Nie chodzi nam tutaj o estetykę, czy kolor a o rozmiar gogli i kasku. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest przymierzanie gogli razem z kaskiem.
• Pole widzenia
Najlepsze gogle to takie, w których mamy największy komfort oraz największe pole widzenia.
• Gogle z filtrem UV
Filtr ten jest niezbędny podczas jazdy po stoku. Wszystkie firmy umieszczają na swoich goglach informację o wyposażeniu gogli w filtr UV, ale zdarza się, że kłamią co do jakości filtru. Dlatego najlepiej będzie, jeśli zakupimy sprzęt markowy, który cieszy się dużą popularnością, dbający o jakość swoich produktów.
• Pokrowiec na gogle
To bardzo fajna sprawa, dzięki niemu bezpiecznie przetransportujemy gogle do domu i przechowamy je na następny sezon.
• Kolor soczewek w goglach
Tutaj nie chodzi o modę, a o wygodę i dopasowanie odpowiednich szkieł do aktualnie panującej pogody. Ich kolor ogranicza natężenie światła, co pozytywnie wpływa na nasze oczy. Złe dopasowanie kolorów soczewek do aktualnej pogody sprawi, że gogle nie ułatwią nam jazdy. Wtedy mogą jedynie ją utrudnić. Trzeba trzymać się zasady mówiącej o tym, że im większa ilość światła na stoku, tym ciemniejsze soczewki.
Białe soczewki są idealne do jazdy w nocy, bursztynowe sprawdzają się, kiedy jest pochmurno i mamy ograniczoną widoczność. Soczewki żółte oraz pomarańczowe sprawdzają się, gdy jest delikatnie zachmurzone niebo. Natomiast w bardzo słoneczny dzień najlepsze są soczewki czarne, brązowe, niebieskie, czerwone lub szare.
• Gogle z wymiennymi szybami
Zamiast kupować kilka rodzajów gogli, warto kupić jedne z wymiennymi szybami. Dzięki temu będziemy mieli mniejszy bagaż i mniejszy wydatek.
• Kształt szyb
W goglach mamy szyby sferyczne i płaskie. Druga opcja to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, jednak widoczność w nich jest znacząco ograniczona. Najlepsze są szyby sferyczne, w których wszystko jest dobrze widoczne, a ramka od gogli nie ogranicza pola widzenia.
• Gogle z systemem Anti-fog
Ten system chroni szybę przed zaparowaniem. Niektóre firmy produkują szybki, na których już w czasie produkcji nakładany jest specjalny preparat zapobiegający parowaniu szyb. Inne gogle mają specjalne otwory wentylacyjne umożliwiające prawidłową cyrkulację powietrza. Warto wspomnieć, że dobrze jest, gdy gogle posiadają podwójną szybkę. Wtedy są bardziej odporne na uszkodzenia.
• Mocne gogle na lodowiec
Jeśli będziesz śmigać na nartach po lodowcu zakup gogle, które mają filtr w kategorii S4. Dzięki temu zmniejszysz ilość światła wpadającą do oczu.
A Ty na co zwracasz uwagę przy zakupie gogli?