2017.06.30
Robert JózefiakWielu początkujących narciarzy zastanawia się jak dobrać buty narciarskie. To bardzo ważna sprawa, ponieważ to właśnie one zapewniają nam największy komfort podczas szusowania po stoku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupów.
Dzięki odpowiednio dobranym butom narciarskim unikniemy kontuzji i obtarć stopy. Dobre buty zapewnią nam komfort podczas jazdy na nartach. Jest to niezwykle ważny aspekt w momencie, kiedy kupujemy je dla dzieci. Muszą być one wygodne i nie mogą powodować uczucia dyskomfortu. W przeciwnym przypadku możemy być pewni, że próba nauki jazdy na nartach skończy się płaczem lub buntem. Zresztą dorośli również nie lubią jeździć na nartach w niewygodnych butach. Przecież nie jest to nic przyjemnego. Tylko kompletne i prawidłowo dobrane wyposażenie narciarza sprawi, że wszystkie wyjazdy na narty będą udane.
Źródło: pixabay.com
Pośpiech – nie od dziś wiemy, że pośpiech jest złym doradcą. Zanim kupimy buty, pochodźmy w nich od 20 do 30 minut po sklepie. Tylko w ten sposób przekonamy się, czy buty pasują na naszą nogę i nic nas nie uwiera.
Mierzenie butów narciarskich w podwójnych, zwykłych skarpetkach – buty narciarskie mierzymy tylko w skarpetach narciarskich, ponieważ różnią się one od zwykłych skarpet. Tylko w taki sposób możemy sprawdzić, czy buty są dobrze dopasowane do stopy.
Zakup zbyt dużych butów narciarskich – but musi mieć odpowiednią długość. Jazda w zbyt dużych butach jest niewygodna i niebezpieczna. Przez to możemy czuć się niepewnie podczas jazdy. Nie pomoże nam mocne spięcie klamry. Zbyt mocne ściśnięcie nogi utrudnia krążenie, przez może być nam zimniej w stopy.
Buty narciarskie dla dzieci – dobranie odpowiedniego rozmiaru jest niezwykle ważne. Od tego zależy, czy nasza pociecha będzie chciała jeździć na nartach. Jeśli buty będą niewygodne, na starcie możemy być pewni, że narciarstwo nie będzie ulubionym sportem dziecka. Tutaj nie ma co oszczędzać. Tego rodzaju buty są zróżnicowane po względem budowy tak samo, jak buty dla dorosłych. Wyróżniamy modele dwu oraz trzy klamrowe.
Buty narciarskie dla amatorów i początkujących – twardość butów mieści się w granicach od 50 do 80. Uczucie komfortu i wygodny but to dwie najważniejsze rzeczy.
Buty narciarskie damskie – charakteryzują się twardością od 40 do 90. Różnią się budową od butów męskich. Są wyprofilowane specjalnie pod nogę kobiety. Mają specjalnie wewnętrzne wkładki, miękką skorupę, wąską piętę, niższą cholewkę, są zdecydowanie węższe oraz mają niesamowite kolory i elegancki wygląd.
Buty narciarskie dla zaawansowanych – tutaj twardość jest wyższa, mieści się w granicach od 70 do 110. Są to specjalistyczne buty narciarskie, wyprodukowane z myślą o freestylowcach, freeridowcach i instruktorów. Tego rodzaju buty mają najczęściej wkładki termoformowalne, które umożliwiają bardzo dokładne dopasowanie wkładki do kształtu stopy.
Buty narciarskie dla zawodników – znane również pod nazwą Race, nie są ani komfortowe, ani wygodne. Mają spełniać jedno główne zadanie: precyzyjnie przekazywać energię. Twardość zaczyna się od 110, a kończy na wartości 200.
Buty narciarskie do ski touru – mają ułatwiać chodzenie podczas wypraw narciarskich. Wyróżnia je duża rotacja cholewki i mała waga. Muszą być idealnie dostosowane do stopy narciarza.
Jeśli wybierzemy się do sklepu z obuwiem narciarskim, na samym początku powinniśmy podzielić się ze sprzedawcą informacją, jakich butów narciarskich szukamy oraz jaki mamy styl jazdy. Sprzedawca z pewnością nam pomoże i przedstawi najlepsze modele.
Kluczowym aspektem jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Buty, które chcemy kupić, musimy przymierzyć w sklepie. Zanim poprosimy sprzedawcę o rozmiar, najpierw zmierzmy stopę na specjalnej miarce dostępnej w sklepie. Możemy poprosić również o podanie rozmiaru o jeden większego od wyniku pomiaru.
Kiedy mamy już but narciarski na stopie, zapinamy klamry. Pospacerujmy w nich minimum 5 minut po sklepie, następnie stajemy w pozycji narciarskiej i uginamy nogi w kolanach. W czasie uginania nóg, pięty nie powinny odrywać się od wkładki. Pięta może unosić się w górze tylko wtedy, gdy chcemy wspiąć się na palce w bucie. But powinien dobrze opinać nogę, ale nie uciskać jej w punktowych miejscach. Jednocześnie nie możemy mieć w butach zbyt dużego luzu, ponieważ to utrudnia sterowanie nartami.
Proces mierzenia butów trwa nawet 20 minut. Jeśli już w pierwszych minutach przymierzania poczujemy, że coś nas uwiera, nie warto brać tego modelu, weźmy inne. W każdym profesjonalnym sklepie jest bardzo duży wybór, dzięki czemu z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Modele są zróżnicowane nie tylko pod względem długości stopy, ale również jej szerokości i wysokości.
To wskaźnik, który określa jak sztywna w bucie, jest przednia część skorupy. Im większy wskaźnik, tym lepsza kontrola ruchu nart. Jednocześnie zmniejsza się zakres ruchu w stawie skokowym. Flex wybieramy pod swoją wagę, im więcej ważymy, tym większy flex powinniśmy mieć w swoich butach.