Przemyślane i poprawnie ułożone warstwy odzieży narciarskiej to niezbędny element dokładnego przegotowania do wypadu na stok. Różne konfiguracje są akceptowalne i najczęściej chodzi o to aby nie nabawić się odmrożeń już po pierwszej godzinie jazdy, jednak poniższa metoda może zdecydowanie bardziej umilić czas na stoku.

Pierwsza warstwa:

Zaczynamy od bielizny z długimi rękawami i nogawkami. Najbardziej odpowiednia będzie termoaktywna bielizna, cienka i odprowadzająca wilgoć za zewnątrz. Ta warstwa powinna być dobrze dopasowana. Górna część może lekko się przesuwać podczas poruszania, natomiast dolna powinna ciasno przylegać do nóg.

Druga warstwa:

Należy całkowicie unikać bawełnianych ubrań. Nie utrzymują one wymaganego ciepła, a przede wszystkim tworzą chłodną powłokę nie przepuszczającą potu na zewnątrz.

Zamiast bawełny należy wykorzystać odzież syntetyczną lub wełnianą z wysokim kołnierzem chroniącym kark i szyję. Spodnie powinny przylegać na tyle aby nie uniemożliwiać założenia kolenych warstw.

Trzecia warstwa

Najbardziej widoczna część stroju narciarza – kurtka. Nie musi być dopasowana tak idealnia jak to co pod spodem, dlatego wszystko co dobrze leży i nie jest rażąco za małe będzie idealnym wyborem. Mimo wszystko musi to być kurtka narciarska, a nie bluza lub sweter. Dodatkowo warto zadbać o doczepianą dodatkową podszewkę zapobiegającą przedostaniu się śniego pod ubranie. To samo dotyczy spodni. Te zaprojektowane dla narciarzy posiadają wewnętrzną warstwę zapobiegającą przenikaniu śniegu do wewnątrz.

Warstwa na stopy

Najpier długie skarpety, które dobrze przylegają i nie są pomarszczone. Nigdy nie należy zakładać kilku par skarpet na siebie. Taki zabieg zmniejsza przepuszczalność i powoduje skraplanie wody w butach. Następnie oczywiście dobrze dopasowane buty narciarskie lub snowboardowe.

Warstwa na głowę

Gogle spasowane z kaskiem (lub czapka). Same gogole nie są wymagane, natomiast na pewno zwięszkają bezpieczeństwo, nie wspominając o kasku narciarskim. Podczas wietrznych dni ten zestaw będzie przydatny, natomiast podczas dni mocno nasłonecznionych okaże się bezcenny. Światło słońca odbijając się od śniegu może spowodować oślepienie i ból oczu. W goglach o właściwościach przeciwsłonecznych podczas jazdy można podejmowac decyzje o wiele szybciej.

Zostają jeszcze rękawice narciarskie. Wyposażeni w taki zestaw na pewno nie nabawicie się odmrożeń.